Gry komputerowe, Gry konsolowe, Inne, Muzyka

„Evil Ways” – idealna przyprawa do każdej gry?

Niektóre piosenki pasują jako tło muzyczne do każdego obrazu – scen podniosłych, wzruszających, miłosnych, smutnych, czy śmiesznych. Zarówno do pościgów samochodowych, jak i grillowania kiełbasy w leniwe niedzielne popołudnie. Czasem człowiek nie jest tego nawet świadomy. I tutaj wkraczają agenci i agencje kreatywne – o ile cię na nie stać, to podpowiedzą ci, np. jakiego utworu użyć w trailerze twojej gry. Podpowiedzą zarówno tobie, jak i wielu innym.

Amerykański gitarzysta Blues Saraceno w ostatnich miesiącach jest na absolutnym topie – przynajmniej w świecie gier. A właściwie nie on, tylko jedna z jego kompozycji, „Evil Ways”, która od grudnia zeszłego roku została wykorzystana w czterech trailerach różnych gier od zupełnie różnych developerów i wydawców. Przypadek? Pewnie tak, bo o popularności kawałka mogły przesądzić różne czynniki – dynamiczny riff gitarowy, melodyjny wstęp, tekst refrenu, mniej znany artysta (czyli mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś inny wykorzysta ten utwór…), może także cena, w końcu licencje na bardziej znane kompozycje mogą sięgać nawet kilku milionów dolarów.

gunslinger

Licencje kupowały pewnie różne firmy, w różnym czasie (bo trailery potrafią powstawać nawet kilka miesięcy), koniec końców wyszło jednak tak, że cztery tytuły przyciągają graczy tymi samymi dźwiękami. To sytuacja warta zapamiętania, bo bez precedensu. Nie w kategorii skandalu, ale bardziej ciekawostki przyprawiającej o uśmiech na twarzy i korytarzowego żartu, jak chociażby u mnie w firmie – w końcu nasz „Gunslinger” miał „Evil Ways” szybciej niż „Black Ops II”, a Activision „zerżnęło” pomysł od Techlandu 🙂

No i jeszcze dowód, że „Evil Ways” pasuje do każdej gry – w kolejności chronologicznej.

„God of War: Wstąpienie”:

„BioShock: Infinite” (od 0:54):

„Call of Juarez Gunslinger”:

„Call of Duty: Black Ops II – Mob of the Dead” (od 1:18):

A tutaj cały, bardzo przyzwoity zresztą, utwór Bluesa Saraceno:

Zwykły wpis