Gry komputerowe

Jan Paweł II: Total War

Przy okazji wyprzedaży na Steamie kupiłem pakiet „Medieval II: Total War” z dodatkiem „Królestwa” – obie gry co prawda już miałem, ale perspektywa wygody posiadania ich w wersji cyfrowej wygrała ze zdrowym rozsądkiem.

Powróciwszy do gry, gdzie dość istotną częścią prowadzenia wojen z chrześcijańskimi sąsiadami są stosunki z Watykanem (o ile nie mamy w nim wpływu, szybko zostaniemy ekskomunikowani), przypomniał mi się dość nietypowy polski akcent obecny w grze. Otóż komunikaty „papieskie” na mapie zobrazowane są ikoną… łudząco podobną do znanego zdjęcia Jana Pawła II. Porównanie poniżej.

medieval2 2013-07-22 20-10-26-45

Szczerze to nie pamiętam czy siedem lat temu ikona ta wywołała jakiś skandal, a nawet jeśli ktoś go próbował wzniecić, to temat nie przebił się specjalnie w mediach. Osobiście nigdy nie miałem z tym problemu, uważam wręcz za miły ukłon Creative Assembly w stronę polskich graczy. Kolejnym, bardziej znaczącym, niewątpliwie była osobna kampania osadzona w czasie wojen krzyżackich i możliwość wcielenia się w Polskę w „Królestwach” – obok „Zmierzchu samurajów” do „Shoguna II”, najlepszym add-onie w serii. A skoro o „Królestwach” już mowa, to już wiem w co będę grał w ten weekend 🙂

Zwykły wpis