Gry komputerowe, Gry konsolowe, Inne, Książki

„Akademia gier” od wtorku w kioskach

Sporo czasu spędziłem ostatnimi tygodniami nad jednym z największych samodzielnych projektów nad jakim miałem przyjemność pracować – Tipsomaniakiem 2012, który dołączony zostanie do wrześniowego numeru CD-Action.

Tradycyjnie książeczka składa się z dwóch części. 40 stron zajmują archiwalne materiały z Na Luzie, główną atrakcją jest natomiast część – dosłownie w ostatniej chwili – zatytułowana „Akademią gier”. Pomysł był dość prosty: w jednym miejscu zebrać wiedzę dającą czytelnikowi ogólne pojęcie o historii gier, obecnym kształcie rynku oraz samym procesie powstawania wyczekiwanych przez niego produkcji. Trudniej już było z realizacją. Największym wyzwaniem było bowiem z jednej strony pisanie w sposób prosty, z drugiej zaś unikanie prostactwa – tak, aby lekturą cieszyli się zarówno mniej doświadczeni gracze, jak i typowe hardkory.

Tym co podobało mi się podczas pracy nad „Akademią gier” najbardziej, była zabawa formą. Razem z autorami i grafikami starałem się przekazać treści nie poprzez ciągły tekst, ale przy pomocy krótszych ramek, czy infografik, w wielu miejscach głos oddając też samym twórcom gier – cytując tych największych oraz przeprowadzając wywiady z osobami pracującymi np. nad najgłośniejszymi polskimi produkcjami z „Dead Island” i „Wiedźminem 2” na czele. Jestem bardzo ciekaw jak to zostanie przyjęte przez czytelników, bo Tipsomaniak 2012 – przynajmniej w tej swojej części – mocno różni się od książeczek z lat poprzednich. Chciałbym też, żeby masa tematów poruszonych na jej stronach była potem rozwijana w samym magazynie, bo przy ogromie materiału jaki staraliśmy się przedstawić na tych 100 stronach, na pewno nie wyczerpaliśmy ich całkowicie.

Pisanie i redagowanie Tipsomaniaka 2012 było dla mnie bardzo cennym doświadczeniem i miało też pewien dodatkowy wymiar – stanowi bowiem moje (przynajmniej tymczasowe) pożegnanie z zawodem dziennikarza. Bo chociaż nadal mam zamiar pisywać dla przyjemności, to nie będzie owo pisanie już moim głównym źródłem zarobkowania. Ze zmiany tej jestem tym bardziej szczęśliwy, że pozwoli mi ona nie tylko poznać branżę gier z zupełnie innej strony, ale przede wszystkim nadal robić to co lubię – a to podobno jest w życiu najważniejsze.

Książeczka będzie do kupienia wraz z wrześniowym numerem CD-Action (9/2012), który do kiosków trafi 31 lipca.

Zwykły wpis