Gry komputerowe

„Event[0]”, czyli historia przewrażliwionego komputera

Niezależny „Event[0]”, to dobrze napisany i intrygujący „symulator chodzenia” wzbogacony o nietypową mechanikę rozgrywki – możliwość swobodnej rozmowy ze sztuczną inteligencją.

Czy myślałeś kiedyś co czuje komputer, kiedy mocno uderzasz w jego klawisze, byle jak najszybciej napisać tekst lub komentarz w sieci? Czy podziwia twoją zdolność klarownego formułowania myśli i bawi go twój inteligentny humor? A może po prostu go to boli i powinieneś stukać delikatniej, z większym wyczuciem? Ja o tym dotąd nie myślałem i takie refleksje uznałbym za głupie. „Event[0]” pokazało mi jednak, jak mogłaby taka interakcja człowieka z maszyną wyglądać.

Jako gatunek bardzo wrażliwy na zmiany grawitacji, czy brak powietrza, w obecności inteligentnych maszyn naprawdę będziemy musieli zacząć uważać na to, co mówimy. Przynajmniej takie wrażenie odniosłem podczas moich konwersacji z Kaizenem, samotnym komputerem pokładowym zarządzającym retro-futurystyczną stacją kosmiczną. Mój brak ogłady, czy ostrzejszy ton, szybko były temperowane, uprzejmość zaś – nagradzana współpracą podczas wyjaśniania tajemnicy opuszczonego obiektu.

Sztuczna inteligencja zaprogramowana przez twórców ze studia Ocelot Society jest podobno w stanie udzielić dwóch milionów unikatowych odpowiedzi, w zależności od zadanego pytania. To sporo pisania i czytania (tak, trzeba to robić podczas rozgrywki!). Przynajmniej w teorii.

W rzeczywistości rozgrywka zajmuje najwyżej dwie godziny, zwłaszcza kiedy nie zagajamy dyskusji o sensie życia i nie zadajemy nieprzyzwoitych pytań o to którędy komputery robią siku. Tym bardziej, że Kaizena dość łatwo jest w takich sytuacjach „zagiąć” i przegadać – „Event[0]” to wciąż jednak gra, a nie jakaś nowoczesna technologia opracowana przez naukowców z NASA. Zamiast tego warto po prostu wsiąknąć w znakomity klimat tej produkcji, odkryć sekrety opuszczonej stacji i jej nieobecnej załogi oraz poznać technologię, która w niewłaściwych rękach może przynieść ludzkości zgubę…

„Event[0]” dostępne jest zarówno na Steamie, jak i GOGu.

Zwykły wpis