Gry komputerowe, Gry konsolowe

„Syberia III” nadal powstaje. Ale czy powinna?

Jak doniósł GOL cytując pewien hiszpański serwis, plotki o zawieszeniu produkcji trzeciej „Syberii” nie są prawdziwe – gra nadal powstaje. Szkoda, że z informacji tej nie wynika nic więcej.

O tym, że francuskie Microids planuje stworzyć i wydać trzecią „Syberię” zrobiło się głośno mniej więcej przed rokiem – gra miała powstać zarówno na PC i Playstation 3 zaś nad produkcją czuwać miał twórca przygód Kate Walker, Benoit Sokal. Microids zostało jednak wykupione przez Anuman Interactive a przejęcie to nie przyniosło zbyt wiele dobrego firmie, która oprócz sporej (choć w ostatnich latach nieco już niezasłużonej) renomy swoich przygodówek, słynęła też z kłopotów finansowych. Od około roku trwa przekształcanie Microids, którego efektem jest kilka konwersji starszych gier na iPhone’a i iPada– oprócz tego niewiele słychać o poważniejszych projektach studia. W tym o „Syberii III”.

Jak wynika z informacji hiszpańskiego serwisu psnow.es, gra nadal znajduje się w fazie preprodukcji, czyli przygotowań do faktycznego kodowania. Mają je opóźniać przedłużające się negocjacje z twórcami pierwszych dwóch odsłon serii. Przedstawiciel Anuman twierdzi, że zależy im na zaangażowaniu w projekt samego Sokala, chociaż ten jakiś czas temu wypowiadał się, że jest zadowolony z tego jak zwieńczono losy Kate i nie jest zainteresowany ich kontynuowaniem. I tutaj mam wątpliwości. Od czasu „Syberii II” Sokalowi nie udało się zrobić gry swoim poziomem chociażby porównywalnej z jego syberyjskimi dziełami (a próbował trzykrotnie, najlepiej wyszło mu z „Sinking Island”). Może więc nie powinien pakować się w projekt, którego efekt końcowy nie sprosta gigantycznym oczekiwaniom fanów?

Przyjmijmy, że Sokal nie zaangażuje się w „Syberię III”. Pozostaje więc Microids i Anuman, które deklarują że chcą by grę przenieść w trzeci wymiar. Pojawiła się nawet deklaracja, że wzorcem ma tutaj być „Still Life 2”. Ja przepraszam za dosadność, ale akurat ta wizualna kupa nie powinna być przykładem dla czegokolwiek, tym bardziej dla kontynuacji gier uznawanych za jedne z najlepszych przygodówek w dziejach. Zresztą nie tylko grafika w „Still Life 2” była na koszmarnie niskim poziomie, choć tutaj może przemawiają przeze mnie zawiedzione nadzieje wielkiego fana naprawdę klimatycznych „Post Mortem” oraz „Still Life”. Jeśli Microids i Anuman mają kolejną serię wskrzeszać na siłę i dla łatwych pieniędzy, lepiej niech w ogóle tego nie robią!

I dlatego na koniec skłonię się do naiwnego apelu, który do twórców pewnie i tak nie dotrze:

Drogie Microids, Anuman i Benoicie Sokalu,

Jeśli macie robić „Syberię III”, to zróbcie ją tak by nie zawieść ogromnych oczekiwań i nadziei fanów. Nie rzucajcie się z byle czym na łatwą kasę. Proszę was o to ja, miłośnik przygodówek.

Z wyrazami szacunku,

emter/martin

Obym nie musiał kiedyś napisać, że ostrzegałem…

Zwykły wpis